Archiwistyka kojarzona jest z prostym schematem  dokumenty -  archiwista - archiwum. Jednak nie zawsze tak jest. Na przestrzeni ostatnich kilku lat  zadania archiwisty zostały nieco zmodernizowane. Wbrew pozorom nie jest to zawód umierający. Zmienia się nieco jego sposób wykonywania z manualnego na cyfrowy. Zapotrzebowanie na archiwistów nadal jest widoczne w ofertach pracy.  

Doczekaliśmy się także już kolejnego serialu z Archiwistą w roli głównej  

Archiwista" - nowy serial kryminalny TVP  

Emerytowany pracownik policyjnego archiwum, Henryk Mikos (Henryk Talar) za punkt honoru postawił sobie rozwiązywanie umorzonych przed laty spraw i oddanie winnych w ręce sprawiedliwości. Henryk przez lata analizował akta i... cierpliwie czekał.  

Więcej informacji: Archiwista  

Archiwista – serial z 1995 roku

Dziennikarz, syn zamordowanego archiwisty partyjnego z KC PZPR, nie wierzy w rabunkowe motywy zbrodni. Tropiąc zabójców ojca odnajduje niezwykły dokument: kasety z amatorskimi filmami nakręconymi przez ofiarę. Swoisty pamiętnik archiwisty i jednocześnie oskarżycielską dla włodarzy PRL kronikę najnowszych dziejów naszego kraju. Od zabójstwa Nowotki przez Mołojca, przez zbrodnie stalinizmu, naznaczone krwią wydarzenia poznańskie, grudniowe strzały na Wybrzeżu - po morderstwa dokonane przez "nieznanych sprawców" i dni stanu wojennego.  

Więcej informacji: Archiwista – serial z 1995 roku